top of page

1.  MEHANSKO KONSTRUIRANJE

 

VELIKOST:  Glede na  poligon FLL 2016 se nam zdi smiselno, da robot ni preveč  širok, ker so nekatere naloge prostorsko mejene.

TEŽIŠČE: Robot je zgrajen trdno, s težiščem na osi koles. Taka porazdelitev teže omogoča stabilnost robota in boljši oprijem koles s podlago, zanesljive poteze. Robot je zadaj ploščat, da se lahko poravna na steno poligona in tako natančneje določi ali popravi smer gibanja.

SENZORJI IN UMESTITEV: Za orientacijo po poligonu robot uporablja dva barvna senzorja, ki sta nameščena spredaj.

Barvni senzorji  za sledenje črte morajo biti na primerni razdalji od pogonskih koles: če so preblizu koles, lahko povzročijo problem pri sledenju po črti. Tako robot lahko izvede poravnavo pravokotno na črto, ali pa sledi črti v več legah. 

MOTORJI: Za gibanje po poligonu uporablja dva motorja, ki ju krmilimo v paru pri obračanju robota.  Želeno razdaljo dobimo iz produkta obsega koles in obratov motorjev.  Izbrali smo velika motorja, ki sta močnejša od manjših, kar nam pride prav pri eni od nalog (slepi pešec).

KOLESA: Izbrali smo manjša kolesa, ki so sicer počasnejša od večjih ampak večkrat bolj precizna. Robot ima zadaj kroglico, ki je na isti višini, kot spredna kolesa in poskrbi, da se zadnji del robota lahko premakne v katerikoli smer.

ROKA ZA NASTAVKE: Dva manjša motorja ob levi in desni strani se uporabljata preko zobniške dvojice za delo po poligonu z različnimi nastavki.  Pazljivo je potrebno tudi preučiti postavitev nastavkov. Nastavki postavljeni preveč naprej ali nazaj naredijo robota neuravnoteženega. Težke nastavke je težko dvigniti.

Vedno, ko smo spreminjali robota smo se vprašali:

·        Ali je naš robot še vedno uravnotežen in trden?

·        Ali nastavek lahko hitro zamenjaš?

·        Lahko še vedno dostopamo do priključkov za polnjenje in prenašanje programa?

·        Ali lahko hitro zamenjamo baterijo?

bottom of page